Šta je to tačka fokusa i kako da je pronađete u svom enterijeru
29.11.2017
Svaka prostorija u vašem domu, a pre svega dnevna sobna, biće mnogo prijatniji prostor za odmor i druženje...
Feng shui je drevna pojava, nema sumnje u to, nastala je pre 5000 godina u Kini, kada ovo poreklo još uvek bilo svetlosnim godinama daleko od negativnog prizvuka koji ima danas. Mnogi misle da su feng shui pravila za uređenje doma neka vrsta religije, ali to je u osnovi logika o opremanju kuće i okućnice koja bi se danas čak mogla nazvati zdravorazumskom. Ipak, nemojte zaboraviti dok čitate pravila da je čovek u doba nastajanja Feng shuija sigurno drugačije razmišljao i nije imao isti zdrav razum koji imamo mi danas. Na kraju krajeva, legenda kaže da izvestan južnoevropski narod nije znao da treba da napravi prozore na kući da bi u njoj bilo svetlosti, dok nije prosvećen.
A za to što neki Feng shui vide kao religiju, krivi su oni koji bez razmišljanja prate ova pravila i insistiraju da i vazduh koji dišu bude sa njima u skladu. Ničeg previše, rekli su Grci, a Kinezi se slažu jer je ova njihova veština pre svega u ravnoteži elemenata, a oni koji preteruju u njenoj primeni, upravo se na taj način izbacuju iz ravnoteže i postižu suprotan efekat. Zanimljivo je da će vam gotovo svaki strani stručnjak reći da prilagodite Feng Shui pravila sebi, a ne obrnuto, dok ako slušate domaće stručnjake završićete užasno uplašeni od njihovog insistiranja da mora da se posluša svako pravilo inače, pa, ode glava. Ali to više govori o našem mentalitetu nego o Feng shuiju.
Kupatilo je za Feng shui veoma interesantna i nadasve bitna prostorija. Razlog je vrlo jednostavan: od 5 elemenata (voda, vatra, metal, drvo i zemlja), jedan je bukvalno prisutan u ovom prostoru – voda, i on, zajedno sa još nekim česticama, bukvalno struji i kruži kroz ovu prostoriju. Dakle, dok u drugim delovima kuće moramo da upotrebimo maštu ili napravimo promaju da bismo osetili protok energije, u kupatilu ćemo se i bez Feng shuija složiti da nešto kruži, ulazi i izlazi. Takođe, svrha kupatila je održavanje čistoće i odstranjivanje štetne materije iz tela, te je njegova važnost za naše fizičko zdravlje, iz perspektive čoveka danas, i više nego očigledna.
Ali kao što rekosmo, čovek danas i čovek od pre 5000 godina nisu isti, pa da vidimo koje su to odredbe koje je Feng shui morao da nametne, a nama (bi trebalo da) se čine logičnim i podrazumevaju se:
Postoje i prilično jasna pravila o položaju kupatila. Nije dobro ako je ono naspram ulaznih vrata ili ako se nalazi u sredini stana, okruženo ostalim prostorijama. Ovaj problem, međutim, možete vrlo lako rešiti - zatvorite vrata. Takođe, nije dobro da je u blizini spavaće sobe, ali već jeste nemojte nikako dozvoliti da vam krevet bude naslonjen na zid koji dele ove dve prostorije. Obavezno drižite zatvorenu wc šolju u svako doba. Naravno, za sve navedeno razlog je da se spreči protok negativne energije, ali možemo i da sve to racionalizujemo i da kažemo da je negativna energija u stvari negativan miris. U tom smislu, možda i ne morate da se opterećujete takvim stvarima, ipak u naše vreme postoje srestva za borbu protiv nečistoće i mirisa efikasnija od zatvaranja vrata ili povećanja razdaljine.
Dobro je da znate da je u kineskim kućama, baš kao i kod nas, pre mnogo godina, kupatilo bilo razdvojeno od wc-a koji se nalazio napolju naravno. Iz toga je proisteklo da nije zdravo da se ove dve funkcije nalaze u istoj prosotoriji, pa se preporučuje da razdvojite wc šolju od kade nekom pregradom. Takozvane japanske zavese su mnogo lep ukras, ako vam prostor dozvoljava da ih postavite, a odlično će služiti ovoj svrsi.
Što se tiče boja zidova i pločica, feng shui ovde obično daje savet prema domintantnom elementu, tako da je plava, boja vode, za svaku preporuku. Možete se opredeliti i za zelenu ili braon, to su boje elementa drvo koje se, logično, odlično uklapaju sa vodom kao dominantnim elementom kupatila.
Ono što nije uobičajeno u našim kupatilima je preporuka da u svom kupatilu imate i neku sobnu biljku kako bi ovaj potonji element, baš kao i element vode, bukvlano bio prisutan i obezbedio ravnotežu ali i čistiji vazduh. Kada govorimo o ukrasima na zidovima, čak i da vam padne na pamet tako nešto, nemojte nikako stavljati porodične fotografije kao ni slike koje imaju veze sa karijerom i novcem. Opredelite se za pejzaže ili slike drveća, tako ćete i a ovaj način imati prisustvo ovog elementa.
Ogledala su neophodna u kupatilu koliko i kada ili tuš kabina. Pravila koja važe za ogledalo u svakom delu kuće su: nemojte ga stavljati na južni zid jer on predstavlja vatru, a ogledalo vodu; opredelite se za ogledalo sa ramom i postavite ga minimum 5 cm od poda; dobra su samo ogledala u kojima se jasno vidi odraz onoga što se reflektuje; dobro je da postavite ogledalo nasuprot nečeg pozitivnog jer ga na taj način udvajate (recimo ako je pogled iz vašeg stana lep, dobro je da postavite ogledalo tako da ga ono reflektuje). Što se tiče samog kupatila, da bi se pozitivna energija u njemu zadržala, postavite ogledalo na vrata.
Kao i za svaku prostoriju, i kada opremate kupatilo i želite pomoć i inspraciju, možete primeniti feng shui, ali samo do granice gde se njegova pravila slažu sa vašim stilom i ukusom. Najlošije uređen prostor je onaj u kome se onaj kome pripada loše oseća i nema negativnije energije od te.
No comments so far. Add your comment or question as the first. |
09.12.2017
Ako su vam dosadile klasične kugle i štras na novogodišnjoj jelci, pročitajte u narednim redovima nešto...
06.12.2017
Iako se moda svake godine menja i izbor oblika i boja novogodišnjih ukrasa je sve veći, kugla, i to najpre...
02.12.2017
Za mnoge od nas, najlepši i najvažniji momenat novogodišnjih praznika je kićenje jelke. Drugima su bitni...
29.11.2017
Svaka prostorija u vašem domu, a pre svega dnevna sobna, biće mnogo prijatniji prostor za odmor i druženje...